[ פברואר 15, 2013 by admin 0 Comments ]

ליווי עסקי והידע שלך בניהול

 
רבים לא מבינים מה ההבדל  בין ייעוץ עסקי לליווי עסקי. בפשטות, ייעוץ הוא להגיד לך מה לעשות וליווי הוא לעשות יחד איתך, מרבית תהליכי הליווי ותהליכי הייעוץ העסקיים נכשלים!
 
בעל עסק קונה שירותי ייעוץ ומתחיל עם היועץ תהליך, בהנחה שהיועץ היה טוב עדיין סיכויי ההצלחה לא גדולים ובאלו שכן יש הצלחה זה רק כי בסוף יוצא שהיועץ בעצמו עושה את העבודה ולמעשה “עוקף” את הלקוח ועושה במקומו – דבר שלצערי הרב אף יש לקוחות שמבקשים זאת, מה שהם לא מבינים הוא שבאותו רגע הם לקחו שותף לכל החיים וברגע שהשותף הזה יעזוב את העסק, אזי ישנה סבירות גבוהה שהם יחזרו לנקודה שבה הם התחילו. למעשה הם הפכו להיות תלויים ביועץ שלהם.
 
זה בדיוק שווה ערך  למורה נהיגה שאתה נוהג טוב רק כשאתה  איתו באוטו. בדיוק כמו שכאשר שכרתם מורה נהיגה, רציתם ללמוד כמה שיותר מהר כדי שתוכלו לעבור טסט ולקחת את האוטו של ההורים ולנהוג לבד, נכון? אז כך גם תהליך ייעוץ או ליווי, זה תהליך שאתם חייבים לשם דגש על הידע שתקבלו. לקוחות רבים שואלים מה התוצאה, בכמה יעלו להם ההכנסות, האם נצליח לגייס את העובד שהם חיפשו, כל זאת במקום לשאול, האם אחרי שתלכו והתהליך יסתיים אני אדע להמשיך להעלות את התוצאות העסקיות שלי לבד, האם אני אדע לגייס ולהכשיר עובדים טובים גם בלעדיך?
 
סביר להניח שאתה לא נוהג כיום על אותו רכב שבו למדת נהיגה, מה שמאפשר לך לעשות זאת הוא הידע שצברת, התבוננת איך אחרים נוהגים, מישהו לימד אותך איך צריך לנהוג  ואז פשוט תרגלו אותך על כך עד שלמדת  לנהוג לבד וכיום אתה יודע לנהוג  בכל רכב לבדך.
 
הצלחה של תהליך ייעוץ  או ליווי הוא תהליך שבו רכשת ידע, יישמת אותו בהצלחה והיו לך תוצאות, תוצאות שהשגת בעצמך ולא שמישהו אחר יצר אותן עבורך. ניהול הוא  העבודה החשובה ביותר בתפקידו של המנהל  בעסק, זה נשמע טריוויאלי אבל זה ממש לא כך, רוב המנהלים טובים במה שהם למדו, אפיה, נגרות, תיקון מכוניות, ייבוא וכיוצא באלה, אבל בניהול רבים מהם חלשים, בדיוק כמו שכדי לדעת לתקן מכוניות, אותו מנהל למד מספר שנים מכונאות, כך עליו גם ללמוד את רזי הניהול.
 
איך תדע אם למדת משהו? ובכן זה פשוט מאד: האם אתה מסוגל לעשות את מה שלמדת לבד?, האם אתה מצליח להשיג את התוצאה?, האם התוצאה חוזרת על עצמה בכל פעם שאתה משתמש בידע?, וההצלחה הגדולה ביותר היא האם אתה מצליח לעשות בכך שימוש גם כשהסביבה השתנתה?….
 
בדיוק כפי שהיום אתה נוהג על מכונית שאינה המכונית שלמדת עליה נהיגה, כך אם למדת שיווק אתה יכול לא רק לעצב פלייר מוצלח כפי שעשית יחד עם היועץ שלך אלא אתה כעת מסוגל לעצב את אתר האינטרנט שלך באופן כזה שימשוך לקוחות ואפילו לייעץ לחברים איך לעצב את פרטי הפרסום שלהם, כמובן שהמדד בשורה התחתונה הוא התוצאות רק כך תדע אם אכן הצלחת.
 
אל תזניח את הידע שלך, אל תחפש דרכי קיצור, הצלחה מגיעה  אחרי עבודה קשה, חלק מהאנשים מפרשים לא נכון את העבודה מילה “קשה” ומדמיינים עובד כפיים מזיע, עבודה קשה היא גם להשקיע מדי שבוע ואם אפשר מדי יום בלרכוש ידע ויכולות חדשות וטובות יותר לעשות דברים שלא היית טוב בהם.
 
אם החולשה שלך היא  כספים, לך ללמוד קורס בכספים, אם אתה  רואה שיש לך בעיית כוח אדם, אין  בעיה להיעזר ביועץ שילווה אותך בגיוס  מועמד כי כעת זה דחוף לך, אך אחרי שהשריפה  כבתה מיד למד קורס על גיוס כוח  אדם פרודוקטיבי.
 
זכור הידע שלך כמנהל  הוא שיקבע אם העסק שלך יצליח  או יכשל ולא כמה אתה מקצועי בתחום  בו העסק שלך עוסק, כמובן שזה לא פחות חשוב, אך כמה בעלי מקצוע טובים אתה מכיר שאין להם כסף? בשורה התחתונה מנהל טוב הוא זה שמצעיד את העסק להצלחה ושגשוג.
 
אלעד הדר