[ פברואר 17, 2013 by admin 0 Comments ]

שיתופי פעולה עסקיים

 
בגן היו לי המון שיתופי פעולה, הייתי בונה ארמונות בחול עם חברים, אחד היה מביא חול והשני היה מחזק, בביה”ס היינו בונים יחד מחנה על עץ, אחד מחזיק את הקרש והשני משתדל לא לדפוק לו על האצבע – אתם יודעים שיתופי פעולה…
 
מתי פעם אחרונה עשיתם שיתוף פעולה? האם ידעתם ששיתופי פעולה הן דרך מעולה להגדיל לעסקים מבלי להוציא יותר מדי כסף? למעשה זו הדרך הקרובה ביותר ליצור משהו דמוי שיווק מפה לאוזן שכולנו יודעים שהוא האיכותי ביותר.
 
שיתוף עסקי הוגן
לכל בעל עסק אני ממליץ לבחון מספר דרכים לשיתופי פעולה, זה שיווק טוב ואיכותי ובמאמר זה אתן לכם מספר טיפים איך לעשות את זה, אך הכלל הראשון והחשוב מכולם, לפני שאנחנו מתחילים, הוא שעליכם לשמור על חליפין הוגן, משמע שלא יקרה מצב שמישהו עזר לכם, הגדיל לכם את ההכנסות ואתם לא נתתם לו כלום בחזרה, בכל פעם שמישהו עוזר לכם – עליכם לגמול לו בחזרה, זה יכול להיות בתשלום, בהפניות הדדיות או אפילו בקשרים שיש לכם לתת לו. הרעיון הוא פשוט “שמרו על חליפין הוגן כי אחרת הקשר לא יתמיד”.
 
מבצע הדדי
נאמר והיה לכם דוכן גלידה ולשכן שלכם הייתה פיצרייה, נכון שזה היה נחמד לו כל מי שהיה קונה מגש פיצה היה מקבל כדור גלידה חינם ואילו כל מי שהיה קונה גלידה משפחתית היה מקבל משולש פיצה, כולם הרי מרווחים, הלקוחות מקבלים תמורה בשפע שהם לא ציפו לה ואילו בעלי העסק נחשפים ללקוחות חדשים. לא רק פיצרייה או גלידרייה יכולים לעשות בדיוק את זה, אם אני חברה לבניית אתרים אני יכול לתת שובר להקמת עמוד פייסבוק לחבר שלי שיש לו חברה שמתמחה בקידום בפייסבוק ואילו הוא נותן לכל לקוח שלו שובר לניתוח מעמיק על ביצועי האתר ומציאת ליקויים שמונעים קידום יעיל של האתר שלי במנועי חיפוש. האיזון לא מופר כל עוד החליפין נשמר וכל עוד התמורה ללקוח הנה אמיתית ולא מכירתית. כוונתי היא שאם כל התמורה תהיה בעצם אקט מכירתי אזי יווצר נזק למפנה ולא תועלת ללקוח.
 
השובר לא חייב להיות רק לקונים, הוא יכול להיות למבקרים באתר, הוא יכול להיות המלצה על לקוח פוטנציאלי שהגיע אלי לאתר נרשם לניוזלטר שלי ובעמוד התודה שלי אני ממליץ על סדרת מסרים של רו”ח מעולה שנותן 10 טיפים לחיסכון חוקי במס, כמובן שאצפה לקבל מאותו רו”ח שיתוף פעולה דומה בעמוד הנחיתה שלו או לחלופין חליפין אחר בדמות הפניית לקוחות שרוצים לייעל את העסק שלהם.
 
חשיפה עסקית
ניתן לעשות שיתופי פעולה גם בניוזלטר, אפשר לדוור שירות בעל ערך של עסק אחר כמו לדוגמא: 10 טיפים לקידום אתרים של אורן שץ ומנגד אורן יכול לדוור ללקוחות שלו את סדרת הווידאו שלנו על איך להגדיל מכירות בכל עסק, הרעיון פשוט, תנו ערך אמיתי ללקוחות אחד של השני ותזכו בחשיפה טובה ואיכותית ששוות ערך להמלצה מפה לאוזן ואם השירות יהיה אכן בעל ערך תזכו מכך גם ללקוחות.
 
מטלה מעשית:
 
1. הגדירו מי קהלי היעד השונים שלכם.
2. הגדירו מי הספקים של אותו קהל יעד.
3. הגדירו עם מי אותו קהל יעד נוהג להתחכך.
4. עברו על רשימת הספקים שלכם ובדקו מי מהם עונה לקריטריונים שצויינו בסעיפים הקודמים.
5. עשו את אותה פעולה בדיוק על רשימת הלקוחות שלכם.
6. כעת חיזרו על הפעולה עם ספר הטלפונים שלכם, שם תמצאו רשימת חברים, לקוחות מהעבר, אנשים שקיבלתם מהם שירות וכו’
7. חישבו אילו ערכים אתם יכולים לתת לקהל היעד שלכם דרך אותם גופים.
8. פנו לגופים שנבחרו להיות המקור לשיתוף הפעולה שלכם הציגו בפניהם את הרעיון, שאלו אותם ראשית מי הלקוחות שלהם ומצאו יחד איתם מה הערך שאתם יכולים לתת להם, לאחר שמצאתם איך אתם יכולים לעזור, הציעו להם את שיתוף הפעולה.
9. התחילו! זכרו רעיונות טובים ככל שיהיו לא שווים כלום אם הם לא מוצאים אל הפועל…
 
בהצלחה, אלעד הדר