[ יולי 19, 2016 by adva 0 Comments ]

כשהמחשבה 'להרים ידיים ולוותר' חולפת בראשכם כסרט נע – חלק א'

כשמחשבה זו חולפת בראשכם, מאד חשוב להבין מהי הדרך שבה שהתחלתם את התהליך שלכם. ישנם אנשים שנכנסים לתהליך של בניית עסק ממקום לא נכון, ובאמרי כך אני מתכוון שאותם אנשים לא עברו הכשרה מסודרת, לא בנו תכנית עסקית ולא הכינו עצמם כמו שצריך.

הנטייה שלהם תהיה באיזשהו שלב לוותר ולהרים ידיים וזאת מכיוון שהם לא עשו עבודה מספיק יסודית, לא בדקו ולא מיצו את מלוא האפשרויות הקיימות עבורם ועומדות לרשותם.

מה ניתן לעשות לפני סגירת עסק

לדוגמא, בעל מספרה אשר תוהה האם לסגור את העסק כאשר ההכנסות נמוכות לעומת ההוצאות וקהל הלקוחות דל.

במקרה זה כדאי לבדוק מה ניתן לעשות כדי לא לסגור את בית העסק ומומלץ לבחון אפשרויות אחרות כמו:

  • לבדוק במספרות אחרות כיצד הן עובדות.
  • הכנת תכנית עסקית.
  • שכירת שירותי יועץ עסקי אשר ילווה אתכם ויתמוך בכם לאורך כל התהליך.
  • לבוא מנקודת פתיחה וגישה שאומרת שאין סיבה שהאחד יצליח והשני לא.
  • לבדוק האם תכנית עסקית מספיק נכונה.
  • האם יש פוטנציאל לעסק.
  • האם ייתכן שהתמחור אינו נכון, ואם כך באמת, אז יש לבדוק כיצד לתמחר טוב יותר את המוצרים.
  • מהי רמת שיווק נכון עבור עסק מסוג זה.
  • האם לעסק יש סיכוי ואולי בכלל יכול להיות שאתה נמצא באזור בו אתה משלם שכירות גבוהה מידי שכן זהו גורם סמוי אשר יכול להשפיע כשאנו לא מודעים אליו.

יש לקחת את תכנית העסק המקורית ולבדוק את הפוטנציאל העסקי. אם בתוכנית העסקית רשום שרק מעל 50,000 ₪ יהיה רווח ולעומת זאת כל העסקים בסביבה כבר אחרי 3 או 4 שנים מרוויחים 60,000 ₪ אז הסיכוי להצלחה הרבה יותר קטן. אך, בכל מצב ניתן לראות את האור בקצה המנהרה.

נתון ידוע הוא שבמידה ונעשה בידול מאד רציני ושיווק בלתי מוגבל, כלומר אין מגבלות תקציב, הסבירות היא שנשיג תוצאה טובה יותר לעומת עסקים שעושים 50,000 ₪ ואינם מרוויחים.

אך אל תטעו, עם זאת יש לדעת שישנם אנשים בעלי עסקים אשר אינם מתאימים להיות שכירים, ואין ברשותם את הכספים הנדרשים להשקיע בעסק, אינם חושבים שהם בנויים לנושא, אינם רואים קדימה ולטווח ארוך
כיצד הם הולכים לפעול בהתמדה ולבצע פעולות אלו. ולכן, לאותם בעלי עסקים ייתכן ואף מומלץ לסגור את בית העסק.

נקודת האיזון של העסק

מהי התנהלות פיננסית של העסק, כלומר מהו הסכום שעל בעל/ת העסק להרוויח בחודש במטרה לכסות רק את הוצאות העסק עצמו. הטעות הנפוצה בקרב בעלי עסקים היא חישוב נקודת האיזון רק לפי ההוצאות שיש להחזיר. כלומר, לוקחים בחשבון רק הוצאות כגון: שכירות, חשמל, ארנונה ושאר ההוצאות הקיימות.

כאשר הם נשאלים ‘ומה עם המשכורת שלך?’ הרי משכורתך נחשבת כהוצאה, אז התשובה המתקבלת מהם היא: ‘את המשכורת שלי אמשוך אם יהיה מספיק כסף’. אמירה זו שגויה מכיוון שאם לא תכלול ותתמחר גם את עצמך כחלק מהוצאות העסק שברשותך, לא תוכל לשרוד ויתרה מכך תפיל את העסק שלך עצמך עוד בטרם אפילו משכת את הכספים עבורך.

בעל עסק חייב לכלול את עצמו ברישום ההוצאות ולתמחר את שכרו האישי בהתאם. כל מה שמעל לכך ייחשב כבונוס. במידה והשאיפה האישית תהיה למשוך מחשבון העסק 20,000 ₪ שכר חודשי, אבל בעל העסק יכול להתקיים תחילה עם 10,000 ₪ שכר חודשי – מה טוב.

במקביל לכך ניתן לרשום שורה נוספת בתכנית העסקית התחשב כהוצאה נוספת של 10,000 ₪ על מנת להשלים לשכר חודשי של 20,000 ₪ שתהיה רשומה כשורה נוספת למשכורת אך לא בפועל בתחילת הדרך.

זהו מדד עצמי לבדיקה אשר ישמש למעקב אישי בהתנהלותך הכספית ובהמשך יהווה רישום כלשהו במטרה שסכום זה יתווסף למשכורת החודשית.

על מנת לדעת באמת מהו הסכום שיאפשר לך תחילה להתקיים כדאי ואף מומלץ לגשת לבנק ולהוציא תדפיס של דפי חשבון במידה ואינכם מנהלים תזרים מזומנים מסודר, להכין רשימה של כל ההוצאות והמשיכות שהיו לכם בעסק כולל משיכות של מזומן ולקחת בחשבון משיכות אלו כמשיכה אישית שלכם. בדיקה זו חשובה מאד ויש להקפיד עליה.