[ מאי 27, 2018 by seprism 0 Comments ]

ייעוץ עסקי לעסקים משפחתיים

פתיחה והקמה של עסק משפחתי הם הימור שמעטים לוקחים. מצד אחד, אומרים שאין לערבב בינזס עם המשפחה, והקמת עסק משפחתי טומנת בחובה סיכונים. מהצד השני – המשפחה הקרובה (אחים, בת/בן זוג) הם האנשים שאנחנו מכירים היטב, ניתן לסמוך עליהם והם בעלי המחויבות המשותפת להצלחה. עסק משפחתי לא חייב להיות רשת ענקית והצלחה מסחררת, אלא גם עסקים קטנים ובינוניים שצוברים שם טוב, הודות לעבודה והשקעה של כל השותפים לדרך.

הפרדת הקשר העסקי מהקשר המשפחתי

יש להגדיר גבולות ברורים שמפרידים בין המשפחה לעסק, ולקבוע מראש מהם כללי המשחק. על בעלי העסק ליצור הפרדה בין חיי המשפחה לבין החיים העסקיים – ויכוחים, מטענים אישיים וסוגיות פרטיות צריך לשמור בין כתלי הבית ולא בעבודה. חשוב לשמור על מנהל תקין ולא “לעשות הנחות” להתנהלות לא בריאה, למשל, כאשר בן משפחה מבקש להצטרף אל העסק יש לוודא כי הגבולות והנהלים בעסק הוגדרו והובנו היטב וכי הוא אינו נופל באיכויותיו ממועמדים אחרים לתפקיד. ניהול העסק יתמקד אך ורק בפיתוח העסק ותו לא. לעתים גישה זו תיתפס כ”קרה”, אך יש להישאר כל הזמן עם הראש על הכתפיים ורגליים על הקרקע ולהיות מודע כל הזמן למה שמתרחש מסביב.

מתי יש לפנות לייעוץ לעסקים משפחתיים?

עם זאת, לעתים הקרבה בין בני המשפחה או בני הזוג, עלולה להשפיע באופן סובייקטיבי על החלטות עסקיות מסוימות, שיהיו שגויות ומוטות. ייעוץ לעסקים משפחתיים יסיע לנטרל את המעורבות הרגשית של בני המשפחה ולגבש החלטות אובייקטיבית, עם אפיקי התפתחות שונים וכיווני חשיבה שבעלי העסק (בעלי “הראש העסקי” המשותף) אולי לא העלו על הפרק. ייעוץ עסקי יכול לשדרג כמעט כל עסק משפחתי; עסקים ותיקים במשפחה, של שני דורות ומעלה, שדורשים ריענון, עסקים חדשים שהוקמו עם מס’ שותפים מצומצם, כאשר חלוקת התפקידים לא ברורה וגם עסקים שמצליחים באופן יחסי אך שואפים להתייעל ולהוסיף עוד כוח אדם.

ניסוח אמנה משפחתית

היועץ העסקי לעסקים משפחתיים יודע לתעל את השאפתנות ורוח העבודה החדורה בבני המשפחה אל עבר עתיד עסקי בריא, בדרכים רבות ומגוונות. אמנה משפחתית רלוונטית לכל עסק משפחתי ומייעלת את העבודה שלו במידה רבה מאוד. תהליך כתיבת האמנה מונחה על ידי בעל מקצוע ומטרתו היא הסכמה על כללי אצבע בלתי מעורערים בעסק. כידוע, לעתים הרגש יכול לשחק תפקיד בקבלת החלטות ולפגוע בהתנהלות התקינה של העסק, ולכן האמנה המשפחתית מגבשת הבנות מוסכמות בנושאים רבים, כמו למשל – הגדרת תפקידים, הגדרה של הקריטריונים לקבלת מועמדים לעסק, תנאי פרישה אחידים, בעלי תפקיד שאינם בני משפחה, זכויות עובדים וכו’.

האמנה המשפחתית יכולה להיות רלוונטית במיוחד לעסק שעובר תהליך החלפת ידיים מדור לדור, על ידי כך שיבטיח ניהול שתואם את רוח וחזון המייסדים ומבטיח את המשך דרכם. דיון על האמנה המשפחתית, יגדיר באופן ברור ואובייקטיבי מה מותר ומה אסור, מהו קו אדום ועל מה ניתן להתגמש. יש להדגיש כי האמנה היא לא מסמך משפטי מחייב אלא הסכם של רצון טוב ושאפתנות לקידום העסק.

יעוץ עסקי כמפתח לדלתות רבות

עסקים משפחתיים נוטים “לדרוך במקום” וכתוצאה מכך להעמיד את המשכיות העסק בעתיד וכמו בתכניות מציאות שונות, לעתים נדרש איש מקצוע חיצוני שיבחן את העסק באופן אובייקטיבי ומקצועי נטו. היועץ העסקי יכול למצוא לנכון לקיים שינויים מרחיקי לכת, שבני המשפחה לא תמיד יסכימו איתם, אך בסופו של דבר מתבררים כטובת העסק. ייעוץ עסקי לעסקים משפחתיים בא לידי ביטוי בתחומים רבים, החל מקביעת מנגנונים קבועים לעבודה, דרך מיסוד הניהול וכלה אף בגישור עסקי במקרה של מחלוקות קשות בין כמה בני משפחה (מחלוקות עסקיות בין שותפים בני משפחה עלולות, כפי שההיסטוריה מראה, לגרום נזק רב לבריאות היחסים המשפחתיים).

ייעוץ עסקי יבחן את העסק באמות מידה אובייקטיביות, באופן תקופתי, תוך מתן דגש על התנהלות כלכלית נכונה מחד, ושמירה על רוח המשפחתיות מאידך. סיפורי הצלחה מספרים כי עסק משפחתי יכול להמריא למקומות גבוהים ביותר, אך לעתים, בלי הכוונה נכונה, הוא עלול ללכת לאיבוד בדרך לשם.