[ מרץ 14, 2017 by seprism 0 Comments ]

חשיבותו של ליווי עסקי לעסק משפחתי

עוד משלבי התחלת העסק חשוב מאד להעסיק יועץ עסקי למטרת ליווי עסקי צמוד במטרה להימנע מטעויות בהמשך הדרך. יש ביכולתו של מלווה עסקי לתרום את חלקו להצלחת העסק בשעה של משבר וגם במצב של חוסר התקדמות ואף במקרים בהם העסק מתפתח אך יש למצוא דרכים לייעול וחסכון כספי במטרה להגדיל את הרווחים בעסק.

עסק משפחתי בשונה מעסקים אחרים כולל מעורבות של בני משפחה ועבודה צמודה עם קרובים דבר אשר לעיתים עשוי לעורר אי ודאות באשר לחלוקת התפקידים.

חשיבות ליווי עסקי בשלבים השונים של עסק

בכל אחד מהשלבים של עסק משפחתי קיימת חשיבות רבה למעורבותו של יועץ עסקי, החל משלב התכנון ועד הניהול השוטף. כך למשל בשלב הראשוני יש ביכולתו של יועץ עסקי לסייע לבחון את הרעיון העסקי תוך סיוע בפעולת מיקוד ובניית תוכנית עסקית מקיפה הכוללת התייחסות למוצר אותו מעוניינים למכור וכן הכרה של קהל היעד.

שלב הקמת העסק

בשלב הקמת העסק על היועץ לכוון את בני המשפחה לקראת שורת צעדים בירוקרטים שונים לצד תפעול העסק כגון ניהול ספרים והבנה בהיבטים פיננסים שונים. נוסף על כך יש ביכולתו של היועץ לכוון אודות מכשולים וקשיים צפויים ואפשרות למזער נזקים.

שלב ניהול העסק

בשלב של התנהלות שוטפת היועץ יהיה מעורב בניתוח הפעילות העסקית למשל מה מתאים ומה לא מתאים, היכן יש לבצע שינוי בניהול במטרה לגרום לעסק להמריא ועוד.

חשיבות בחירת יועץ עסקי

בעת הקמת עסק משפחתי יש חשיבות רבה בבחירת יועץ עסקי בעל ניסיון רב. קיימת חשיבות רבה בבחירת יועץ עסקי אשר ילווה את העסק לאורך כל הדרך. על מנת לבחור את היועץ המתאים יש להתייחס למספר נקודות:

  • ניסיון – יועץ עסקי בעל ניסיון רב יתרום לעסק בצורה משמעותית גם בתחילת הדרך בהתאם לניסיונו רב השנים.
  • לקוחות מרוצים – שיחה עם לקוחות מרוצים תסייע לבחון האם מדובר ביועץ המתאים עבור העסק. בעת שיחה עם לקוחות מרוצים כדאי לבחור לקוחות הפועלים בתחומים דומים לעסק בשל העובדה כי קיימים הבדלים בין ייעוץ לעסק בענף ההייטק או ייעוץ לעסק בענף המסעדנות.
  • איסוף חוות דעת מהאינטרנט – נוסף על כך, כדאי לאסוף חוות דעת מפורומים שונים באינטרנט העוסקים בתחום ייעוץ עסקי. שם ניתן לשאול שאלות ולקבל משובים.
  • חשיבות פגישה אישית – נוסף על איסוף המידע קיימת חשיבות רבה להיפגש עם היועץ פנים מול פנים בטרם קבלת ההחלטה. הכרות מקצועית עם היועץ במסגרת פגישה פנים מול פנים תאפשר לבחון את הכימיה וכך להחליט האם מדובר באדם המתאים עבורכם. במעמד הפגישה ניתן לבקש מהיועץ לבנות תוכנית עסקית על סמך ההתרשמות הראשונית שלו.
  • תחושות בטן – כדאי גם להתחשב בתחושות בטן הנלווים לפגישה, האם אתם מרגישים בנוח.